Telefon: 91 4 691 639

Koncert 28.06.2020

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
„MUZYCZNA PODRÓŻ PO EUROPIE”

 Kościół pw. św. Ducha
Szczecin-Zdroje, ul. Młodzieży Polskiej 17
28 czerwca 2020 (niedziela), godz. 19.00
 


ACCORD-STRINGS ENSEMBLE, fot. Katarzyna Sobeńko

Zespół powstał dzięki interesującemu połączeniu klasycznego kwintetu smyczkowego z akordeonem. Tworzą go muzycy prowadzący bardzo aktywną działalność koncertową oraz związani zawodowo przede wszystkim ze szczecińskimi instytucjami kultury, takimi jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza i Akademia Sztuki.
Sekstet, obok dzieł współcześnie żyjących kompozytorów i własnych opracowań znanych utworów twórców różnych epok, ma w swoim repertuarze wyjątkowe tanga nieśmiertelnego Astora Piazzolliego.

SKŁAD ZESPOŁU:

 Oleg Wolański (akordeon), fot. Sławek Głowacki

Naukę gry na akordeonie rozpoczął w szkole muzycznej w Drohobyczu. Z wynikiem celującym ukończył Narodową Akademię Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, a w 2015 roku otrzymał tytuł jej aspiranta.
Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych, takich jak np.: XX Festa Internazionale Della Fisarmonica Erbezzo (I-miejsce) oraz XVIII Festival Internazionale Della Fisarmonica „Dolomiti”.
Koncertował z wieloma europejskimi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, a za najbardziej prestiżowe wydarzenie artystyczne swojego życiu uznaje występ we włoskim Teatro Salieri Legnago (2012 rok).
W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie prowadzi klasę akordeonu.
Jest doktorantem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

 Edyta Wolańska (skrzypce), fot. Sławek Głowacki

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie, w klasie skrzypiec prof. Henryka Tritta. Obecnie zatrudniona jest w uczelni na stanowisku asystenta. Współpracowała
z wybitnymi instrumentalistami, takimi jak: Shlomo Mintz, Jozsef Lendvay, Jan Stanienda, Tomasz Tomaszewski i Daniel Stabrawa.
Laureatka Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Skrzypków w Bystrzycy Kłodzkiej (w latach 1999 do 2001), Makroregionalnych Przesłuchań klas skrzypiec w Elblągu (2008), finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (2002) w roku 2015 zajęła III miejsce na konkursie „Concorso Musicale Europeo Città di Filadelfia” we Włoszech. Solistka grupy pierwszych skrzypiec Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie od roku 2014 jest koncertmistrzynią Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej.

Izabela Lazar (skrzypce), fot. Rafał Latoszek

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Piotra Janowskiego i prof. Stanisława Kuka oraz Akademii Sztuki
w Szczecinie, w klasie skrzypiec prof. Patrycji Piekutowskiej. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich oraz warsztatach wykonawstwa muzyki współczesnej. Koncertuje m.in. w szczecińskiej Operze na Zamku w Szczecinie, a także w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Edyta Hedzielska (altówka), fot. Katarzyna Sobeńko

Szczecinianka prowadząca obecnie sekcję altówek w Operze na Zamku w Szczecinie dyplom z wyróżnieniem uzyskała w Akademii Sztuki w Szczecinie, w klasie altówki dr. hab. Marcina Murawskiego. W roku 2011, decyzją Rektora i Dziekana Uczelni, reprezentowała swoją Alma Mater podczas warszawskiego konkursu organizowanego pod hasłem ,,Prezentacja najlepszych studentów polskich uczelni muzycznych”, natomiast w roku 2013 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za ,,Najlepsze Dyplomy Artystyczne Akademii Sztuki w Szczecinie”.
Solistka i kameralistka współpracuje m.in. z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Baltic Neapolis Orchestra, Orkiestrą Academia, Szczecińską Młodzieżową Orkiestrą Kameralną (koncertmistrz altówek), z zespołami BaRock, String Girls Band, Accord-Strings Ensemble, Women String Trio.
Altowiolinistka grała w lipskim Gewandhaus, berlińskim Konzerthaus oraz nowojorskich salach Carnegie Hall i Lincoln Center, występowała też na wielu estradach Europy, m.in. w Danii, Niemczech, Polsce i Szkocji.
Nagrała także kilka płyt długogrających, wśród nich m.in.: ,,Michael Kimber-Music for Viola(s)” oraz „Verbum nobile” z prestiżową nagrodą International Classical Music Awards (Mediolan 2013).


Natalia Wesołowska (wiolonczela), fot. z archiwum instrumentalistki

Ukończyła z wyróżnieniem klasę wiolonczeli Haliny Buszyńskiej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie (klasa wiolonczeli dr. hab. Tomasza Szczęsnego) swoje umiejętności doskonaliła również na mistrzowskich kursach wiolonczelowych i muzyki kameralnej, brała udział w konkursach krajowych oraz międzynarodowych, koncertowała w słynnych nowojorskich salach Carnegie Hall i Lincoln Center, a ponadto występowała w Czechach, Danii, Holandii, Niemczech, na Litwie i Ukrainie.
W roku 2015 była koordynatorką projektu International Lutosławski Youth Orchestra. Od roku 2017 jest członkinią grupy wiolonczel Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, natomiast do końca 2018 roku współprowadziła Szczecińską Młodzieżową Orkiestrę Kameralną.
Za wybitne osiągnięcia w nauce dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Karol Nasiłowski (kontrabas), zdjęcie Karol Kozioł

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz jest solistą i liderem grupy kontrabasów w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, stypendysta m.in. Ministrów Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Szkolnictwa Wyższego koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Współpracuje z następującymi orkiestrami: Baltic Neopolis Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa, Concerto Avenna, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Pruska Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Brał udział w takich festiwalach, jak m. in.: BBC Proms (Londyn), Ultimo (Oslo), Fjord Cadenza (Norwegia), Festiwal Chopinowski (Nowy Jork). Prowadzi solistyczne i orkiestrowe kursy dla kontrabasistów (International Lutosławski Youth Orchestra).
Od 2017 roku jest prezesem Zarządu Fundacji Strefa Melomana, której działalność polega na tworzeniu ciekawych edukacyjnych i koncertowych inicjatyw kulturalnych.

 

PROGRAM
Stefan Surzyński (1855–1919)
Postlude – Mosso

Franciszek Walczyński (1852–1937)
Postlude – Allegro moderato
Wyk. Oleg Wolański – organy

Johannes Brahms (1833–1897)
Taniec węgierski g-moll nr 1
Grigoraş Ionică Dinicu (1889–1949)
A pacsirta
Wyk. Oleg Wolański – akordeon
Edyta Wolańska – skrzypce

Wiktor Gubanow (ur. 1955)
Walc
Wyk. Oleg Wolański – akordeon

Richard Galliano (ur. 1950)
Opale Concerto
Wyk. Accord Strings Ensemble
Oleg Wolański – akordeon
Edyta Wolańska – I skrzypce
Izabela Lazar – II skrzypce
Edyta Hedzielska – altówka
Natalia Wesołowska – wiolonczela
Karol Nasiłowski – kontrabas

Komentarze zamknięte.