Zapraszamy na spacer po zielonym Dąbiu z Pawłem Madejskim. To będzie przechadzka z rozpoznawaniem gatunków drzew i krzewów wzdłuż rzeki Płoni. Wydarzenie odbywa się przy okazji 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych.
Przejdziemy wspólnie ścieżką pieszo-rowerową wzdłuż Płoni. Rzeczka ta kończy swój bieg w Jeziorze Dąbie, które stało się filmową przystanią Dąbskich Wieczorów Filmowych na wiele lat. Choć ścieżka biegnie wąskim pasem zieleni, nie brak tam interesujących drzew i krzewów. Dzięki łatwemu dostępowi do wody, nad samym brzegiem rzeki spotykamy m.in. olszę czarną i wierzbę białą, czy też buki, klony, wiązy, graby i dęby. Tuż obok nich rośnie trochę egzotyki: miłorzęby dwuklapowe, bożodrzew gruczołkowaty, jodła jednobarwna. Nie zabraknie również typowych drzew z południowych krańców Europy – kasztanowców białych. Zahaczymy o ul. Anieli Krzywoń, ul. Pomorską i sąsiadujący z Klubem Delta skwer Świetlińskiego, gdzie zakończymy naszą podróż.
Przewodnikiem po zieleni Dąbia będzie Paweł Madejski. Ten człowiek o szczecińskich roślinach wie pewnie wszystko, bo od kilku lat wnikliwie je fotografuje. W rezultacie po dwóch latach w Systemie Informacji Przestrzennej Szczecina zaakceptowano tworzoną przez niego mapę ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków. Ale to nie wszystko, bo jego biografia znacznie wykracza poza nasze miasto! W 1983 badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. W 1987 uczestniczył w XI Wyprawie Antarktycznej PAN i prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Na Facebooku klikajcie w profil Drzewa i krzewy Szczecina.
Startujemy w niedzielę, 25 lipca, o godz. 11.00 przy moście przy ul. Przestrzennej w Dąbiu (tuż obok przejścia w ul. Emilii Gierczak). Udział jest bezpłatny!
Spacer odbywa się w ramach 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych, które odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca 2021. Patronat honorowy nad 15. DWF objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
🟣 Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie
🟣 Partner ekologiczny:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
🟣 Dofinansowano ze środków Ministra, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”
🟣 Partnerzy:
Marina Pogoń Port Jachtowy, Szczecińska Agencja Artystyczna, Tramwaje Szczecińskie, drukarnia KAdruk, Camping Marina
🟣 Patronat medialny:
wszczecinie.pl, Radio Szczecin, nasze miasto Szczecin, Głos Szczeciński, gs24.pl, Echo Szczecina
Komentarze zamknięte.