Telefon: 91 4 691 639

Koncert 10.10.2021 r.

organy koncert grunebergowskiOrgany Barnima Grüneberga w kościele p.w. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, fot. Jan Olczak

INFOMACJA O KONCERCIE GRÜNEBERGOWSKIM KOŚCIÓŁ PW. ŚW. DUCHA W SZCZECINIE-ZDROJACH
10.10.2021, godz. 19.00
„IGRASZKI LEMA NA TEMAT CHOPINA”

Kolejne spotkanie muzyczne organizowane w ramach cyklu „Koncerty Grünebergowskie” odbędzie się w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach 10 października 2021 roku, o godzinie 19.00.
Niedzielny wieczór wypełnią perły muzyki nie tylko klasycznej. Uczestniczący w imprezie melomani włączą się m.in. w obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, a także wysłuchają kompozycji, których inspiracją była woda, co przy okazji stanie się doskonałym odwołaniem do projektu Floating Garden 2050.
Gośćmi koncertu będą Filip Presseisen – zaliczany do grona najwybitniejszych organistów młodego pokolenia, obdarzonych (co coraz rzadziej się dziś zdarza) wielkim talentem improwizatorskim oraz zespół Srebrzyści Akordeoniści.
F. Presseisen wystąpi z programem zatytułowanym „Igraszki Lema na temat Chopina”, w którym przedstawi własne improwizacje dotyczące rysunków sławnego polskiego futurysty, tworzone przez niego w roku 1949 jako żartobliwy, ale i bezlitosny komentarz do konkursu na pomnik wielkiego kompozytora ogłoszony w Krakowie z okazji Roku Chopinowskiego¹. Organista przedstawi też własną wizję słynnej kompozycji Georga Friedricha Händla pt. Muzyka na wodzie (Water Music).

¹ Anna Baranowa. Śmieszne i straszne, Kraków 2008 rok https://quart.uni.wroc.pl/pdf/08/quart08_Baranowa.pdf

Na program zespołu Srebrzyści akordeoniści złożą się utwory patriotyczne, z wodą w tle, a także przeboje filmowe.
Koncerty Grünebergowskie (poza muzyką), popularyzują także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Finkenwalde (dzisiaj Zdroje) wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce unowocześniano oraz przeprowadzano też renowację i rozbudowę cennych eksponatów z Kamienia Pomorskiego (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawy (kościół św. Trójcy – Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga, były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).
Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH.
Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni to ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii w Zdrojach.
Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego, a organizacja Koncertów Grünebergowskich jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. (JK)
W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia wydane przez Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Zdrowia, a także Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach.

KONCERT GRÜNEBERGOWSKI
10 października 2021, godz. 19.00
kościół pw. św. Ducha w Zdrojach
ul. Młodzieży Polskiej 17
Kontakt: Proboszcz parafii – ks. Jerzy Senderek, tel. +48 91 461 2145

koncert grunebergowski

Wykonawcy:
Filip Presseisen – organy
Zespół Srebrzyści Akordeoniści
Czesław Lewicki – akordeon, kierownictwo artystyczne, aranżacja utworów
Zbigniew Kulesza – akordeon
Kazimierz Czapiewski – akordeon
Andrzej Oryl – prowadzenie
Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Preludium f-moll op. 37
wyk. Filip Presseisen
Scott Joplin (1868–1917)
Ragtime The entertainer z filmu Żądło
Carlos Gardel (1890–1935)
Tango Por Una Cabeza z filmu Zapach kobiety
Maurice Jarre (1924–2009)
Michel Strogoff. Courrier du tsar
Władimir Szainski (1925–2017)
День рожденья z filmu Czeburaszka
Waldemar Kazanecki (1926–1991)
Walc Od nocy do nocy z filmu Noce i dnie
wyk. Srebrzyści organiści
Filip Presseisen (ur. 1985)
Chopin Lema
improwizacje organowe na temat rysunków Stanisława Lema
odnoszące się do budowy pomnika Fryderyka Chopina w Krakowie
wyk. Filip Presseisen
Jerzy Wasowski (1913–1984)
Warszawa da się lubić z filmu Café „Pod Minogą”
Autorzy nieznani
Walczyk Szczecina
Feliks Dzierżanowski (1890–1975)
Kajakiem na Hel
Adam Skorupka (ur. 1938)
Kapitańskie tango
Karol Eckert (1926–2017)
Gdzie strumyk płynie z wolna
Tadeusz Suchocki (1927–2015)
Statek do Młocin
Adi Rosner (1910–1976)
Cicha woda
wyk. Srebrzyści organiści
Georg Friedrich Händel (1685–1759)/ Filip Presseisen (ur. 1985)
Water Music HWV 348-350
improwizacja organowa
wyk. Filip Presseisen

 

Wykonawcy Koncertu Grünebergowskiego
Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach 10.10.2021, godz. 19.00

FILIP PRESSEISEN

Filip Presseisen koncert grunebergowskiFilip Presseisen, zdjęcie Kamil Krajewski

Organista obdarzony wielkim talentem improwizatorskim. Muzyk zaliczany obecnie do najwybitniejszych improwizatorów gry organowej młodego pokolenia w Europie był stypendystą bawarskiego programu BAYHOST, ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzięki programowi Erasmus-Socrates studiował też w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Uczestnik kursów mistrzowskich prowadzonych przez następujących profesorów: Peter van Dijk, László Fassang, Andrés Cea Galán, Rudolf Mayer, Michael Radulescu, Martin Sander, Harald Vogel, Lennart Westerlund i Wolfgang Zerer, kształcił się ponadto na kursach improwizacji organowej prowadzonych przez sławnych prof. prof. Dirka Börnera i Wolfganga Seifena. Odbył również półroczną praktykę organmistrzowską w drezdeńskim warsztacie Kristiana Wegscheidera (Wegscheider Orgelbau Dresden), w zakładzie braci Torkildsen – Torkildsen Orgelbyggeri Åsen (Norwegia), a także poszerzał swoją wiedzę na kursie intonacji organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Organmistrzów (ISO) w zakładzie Bernarda Aubertina w Courtefontaine we Francji.
Członek Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät koncertował w Czechach, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie i na Węgrzech.
Jako improwizator wykonywał na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracował z zespołem Flores Rosarum i Kantorei Sankt Barbara.
W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu „organy”, który stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce. Laureat wielu konkursów i festiwali zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im. Babylon” w Berlinie, nagrodę Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze, otrzymując Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych, I miejsce oraz Puchar Prezydenta Miasta Poznania na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.
Doktor Filip Presseisen jest m.in. wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
SREBRZYŚCI AKORDEONIŚCI

Srebrzyści Akordeoniści (od lewej: C. Lewicki, Z. Kulesza, K. Czapiewski)
zdjęcie z archiwum tercetu

Srebrzyści Akordeoniści koncert grunebergowskiSrebrzyści Akordeoniści (od lewej: C. Lewicki, Z. Kulesza, K. Czapiewski) zdjęcie z archiwum tercetu

Zespół powstał w roku 2013. Trio ma w swoim repertuarze muzykę klasyczną, filmową i popularną. Występuje w kraju i poza jego granicami. Współpracuje też z wokalistami. Poziom artystyczny wykonywanych utworów pozwala zadowolić gusta najbardziej wybrednych słuchaczy.
Skład zespołu: Czesław Lewicki – akordeonista, kierownik artystyczny zespołu i aranżer wykonywanych utworów, Zbigniew Kulesza i Kazimierz Czapiewski – akordeoniści.

Komentarze zamknięte.