Telefon: 91 4 691 639

O SZCZECINIE PO 1945 ROKU. SPACERY MIEJSKIE DLA MŁODZIEŻY

Za nami już dwa spacery z miejskimi przewodnikami, którzy poprowadzili młodych uczestników śladami historii Szczecina. Na chętnych czekają jeszcze dwa – „Szczecin – miasto wolności” oraz „Jak grał klubowy Szczecin”. Wszystko w ramach programu „Kultura zaprasza”. Można się jeszcze zapisywać.

szczecin po 1945

Program „Kultura zaprasza” realizowany jest przez Gminę Miasto Szczecin od 2015 roku. Jego celem jest zmniejszać bariery dostępu do kultury – szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Dotychczas uczestnicy odwiedzali szczecińskie instytucje kultury. W tym roku ruszają w miasto z przewodnikami, a wszystko spaja klamra historii własnej, rodzinnej, zamkniętej w historii miasta.
Za nami spacer z Małgorzatą Dudą, która poprowadziła uczestników przez Stare Miasto opowiadając o zmianach, jakie nastąpiły w trakcie wojny. Młodzież odwiedziła też Zamek Książąt Pomorskich i obejrzała wystawę „Szczecin. Atlas obecności”. Na przechadzkę grupkę młodych szczecinian zaprosiła także Justyna Machnik, która – jak zawsze w odpowiedniej stylizacji – opowiadała o siermiężnych czasach PRLu, kiedy to Szczecin był otwartym oknem na świat.
Przed nami kolejne spacery – z Tomaszem Wieczorkiem i Przemkiem Głową. Ten pierwszy zabierze nas w podróż do miasta wolności. „Nawiążemy do wydarzeń ważnych i symbolicznych dla naszego miasta, ale też całej Polski. Pojawimy się w miejscach, które stały się sceną dla działań wolnościowych i obywatelskich, i przyczyniły się do przeprowadzenia przemian ustrojowych w i po 1989 roku” – zapowiada Tomasz Wieczorek. Z kolei Przemek Głowa opowiadać będzie o Szczecinie lat 90. – świecie sprzed YouTube’a, czyli czasach muzyki z kaset, płyt kompaktowych, walkmanów, adapterów i taśm magnetofonowych. „Będziemy wspominać niszowe kluby i nie zawsze legalne koncerty, kres cenzury, rodzący się wolny (muzyczny) rynek, a także miejsca i wydarzenia wyrastające w pejzażu miasta, do którego z impetem wkracza Zachód” – obiecuje przewodnik miejski.
Udział w spacerach jest bezpłatny, dedykowane one szczególnie młodzieży. Wystarczy się zarejestrować na bit.ly/KulturaZaprasza. A w lipcu na chętnych czekają także warsztaty dla młodzieży, w ramach których zmierzymy się z tematem opowiadania historii własnej, rodzinnej, lokalnej. Poprowadzą je: Weronika Fibich, Marek Osajda, Rafał Molenda i Dominik Czech.
Harmonogram wydarzeń:

SPACERY
• 23.06.2021 (środa) | godz. 16.00
„Szczecin – miasto wolności” | Spacer z Tomaszem Wieczorkiem
• 28.06.2021 (poniedziałek) | godz. 16.00
„Muzyka końca XX wieku. Jak grał klubowy Szczecin” | Spacer z Przemkiem Głową

DWUDNIOWE WARSZTATY
• 5-6.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Zapisujemy pamięć” | Warsztaty z Weroniką Fibich
• 12-13.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Warsztaty z pisania. Jak zapisywać historię rodziców, dziadków, własną”
Warsztaty z Markiem Osajdą
• 19-20.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-15.00
„Wspomnienie w obrazie, obraz we wspomnieniu. Warsztaty filmowe”
Warsztaty z Dominikiem Czechem i Rafałem Molendą

O PROWADZĄCYCH
Tomasz Wieczorek
Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN – GWIEZDNE MIASTO”.
Przemysław Głowa
Przewodnik miejski i bookinista, który serce oddał Szczecinowi. Syn Pionierów, zakochany w połączeniach między literaturą, architekturą i popkulturą. Konsultant historyczny, twórca autorskich projektów niezależnych jak „Paprykarz Wspomnień”. Współautor publikacji „Zrób to w Szczecinie. Przewodnik alternatywny”. Laureat Nagrody Architektonicznej Prezydenta Szczecina za propagowanie wiedzy o architekturze Szczecina.
Weronika Fibich
Pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych / performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.
Marek Osajda
Absolwent historii UAM w Poznaniu (1979) i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna (1981). Współpracował m.in. z „Głosem Szczecińskim”, wydawnictwem Ekolog Pomorski, prywatną telewizją Morze w Szczecinie (redaktor naczelny). Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Wydawca, w formie książkowej, raportów o stanie środowiska w woj. zachodniopomorskim. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Od 2013 członek rady programowej OTVP Szczecin. Nagrody i wyróżnienia: nagroda specjalna za film „Muzeum ucieczek” (o Murze Berlińskim) na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 1990; wyróżnienie za dokument „Człowiek z lasu” (o mieszkańcu Białorusi, który od zakończenia wojny do czasów Gorbaczowa ukrywał się w lesie) na Circom Regional – Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych 1992; wyróżnienie za film „Police od tyłu” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych Ekofilm 1998; Nagroda specjalna za film „Okruchy życia” na OFFE Ekofilm 2002; tytuł Ekologa roku 1998 i Publicysty roku 2003 województwa zachodniopomorskiego.
Dominik Czech
Reżyser, operator, absolwent Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 w lokalnej telewizji w Gorzowie. Początkowo jego praca była ściśle związana z mediami. Od 2018 współprowadzący szczecińskie warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pn. „Z klatki schodowej do klatki filmowej”.
Rafał Molenda
Właściciel multimedialnej firmy REM Production z 16-letnim doświadczeniem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie (m.in. Radio Plama, TV Gryf, Gazeta Szczecińska. Pomorska Stacja Radiowa, RMF FM, Radio Szczecin). Były korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk.

Komentarze zamknięte.