Dokumentalne, dziennikarskie, filmowe. Klub Delta – filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie i Gmina Miasto Szczecin zapraszają młodzież na warsztaty opowieściowe. Udział jest bezpłatny.
Jak opowiadać historie – własne, rodzinne, miejskie – będą odkrywać młodzi uczestnicy bezpłatnych warsztatów, organizowanych w ramach programu „Kultura zaprasza”. To spotkania, które mają wyzwolić w uczestnikach kreatywność, umożliwić im zyskanie nowych umiejętności z obszaru tzw. storytellingu, ale też spotkanie z praktykami w tych dziedzinach, którzy mogą podpowiedzieć, która kamera super nada się do filmików na YouTube’a i czy dziennikarz o czymś pisać nie powinien. Na pewno będą to owocne spotkania, bo do przygotowania i realizacji warsztatów zaprosiliśmy świetnych prowadzących.
Warsztaty poprowadzą: Weronika Fibich, Marek Osajda, Rafał Molenda i Dominik Czech. Każde spotkanie będzie dwudniowe i dotyka nieco innych kwestii powiązanych z zapisywaniem pamięci i przekładaniem jej na opowieści. Udział jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają zarówno indywidualnych uczestników, jak i zorganizowane grupy młodzieży w wieku od 7. do 15. roku życia. Obowiązują zapisy przez: bit.ly/KulturaZaprasza. Warsztaty odbywają się w Klubie Delta przy ul. Racławickiej 10 w Dąbiu. Szczegóły: klubdelta.pl.
Harmonogram:
5-6.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Zapisujemy pamięć” | Warsztaty z Weroniką Fibich
List, rysunek, zdjęcie, stare kafle, kaseta magnetofonowa, faktura ściany – to ślady pamięci, które będziemy próbować czytać i budować z tych rozczytanych myśli własną opowieść. Tam, gdzie pojawią się luki w dostępnych danych, odwołamy się do wyobraźni. Każdy z uczestników przeprowadzi na własny użytek śledztwo, które będzie miało na celu zgromadzenie materiałów na swój temat. Zastanowimy się, czym różni się plotka od wspomnienia. Ile we wspomnieniu jest naszej pamięci a ile pamięci zdjęcia? I czy odnajdując guzik można stworzyć historię pojedynczego człowieka?
12-13.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-14.00
„Warsztaty z pisania. Jak zapisywać historię rodziców, dziadków, własną” | Warsztaty z Markiem Osajdą
Dwudniowe warsztaty mają dać uczestnikom umiejętność świadomego kształtowania tekstu, wybierania jego stylu i formy. Wspólnie zastanowimy się, jaki wywiad jest ciekawy i na czym polega przekład opowieści mówionej na historię pisaną. Zabawimy się w reporterów na tropie własnej historii rodzinnej i poznamy dziennikarskie metody zdobywania informacji. Pochylimy się też nad tym, jak interesująco zapisywać rekonstrukcję wydarzeń dzięki poznanym faktom i wypowiedziom.
19-20.07.2021 (poniedziałek-wtorek) | godz. 11.00-15.00
„Wspomnienie w obrazie, obraz we wspomnieniu. Warsztaty filmowe” | Warsztaty z Dominikiem Czechem i Rafałem Molendą
To warsztaty dla tych młodych ludzi, których kręcą treści wideo – zarówno te, które trafiają do YouTube’a, jak i do kin. Uczestnicy poznają etapy produkcji filmu i sami staną się twórcami. Podczas warsztatów pod okiem praktyków zrealizują własny krótki obraz, wspólnie opracują scenariusz i zrealizują zdjęcia, a przy okazji zapoznają się z podstawowym sprzętem filmowym.
O prowadzących:
Weronika Fibich
Pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych / performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana od 1998 roku. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.
Marek Osajda
Absolwent historii UAM w Poznaniu (1979) i Studium Dziennikarstwa UW, specjalizacja telewizyjna (1981). Współpracował m.in. z „Głosem Szczecińskim”, wydawnictwem Ekolog Pomorski, prywatną telewizją Morze w Szczecinie (redaktor naczelny). Założyciel i redaktor naczelny magazynu ekologicznego „Zielona Arka”. Wydawca, w formie książkowej, raportów o stanie środowiska w woj. zachodniopomorskim. Współpracownik tygodnika „Morze i Ziemia” i TVP Szczecin. Od 2000 dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Od 2009 członek rady programowej Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”. Od 2013 członek rady programowej OTVP Szczecin. Nagrody i wyróżnienia: nagroda specjalna za film „Muzeum ucieczek” (o Murze Berlińskim) na Ogólnopolskim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” 1990; wyróżnienie za dokument „Człowiek z lasu” (o mieszkańcu Białorusi, który od zakończenia wojny do czasów Gorbaczowa ukrywał się w lesie) na Circom Regional – Europejskie Stowarzyszenie Telewizji Regionalnych 1992; wyróżnienie za film „Police od tyłu” na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Ekologicznych Ekofilm 1998; Nagroda specjalna za film „Okruchy życia” na OFFE Ekofilm 2002; tytuł Ekologa roku 1998 i Publicysty roku 2003 województwa zachodniopomorskiego.
Dominik Czech
Reżyser, operator, absolwent Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 w lokalnej telewizji w Gorzowie. Początkowo jego praca była ściśle związana z mediami. Od 2018 współprowadzący szczecińskie warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży pn. „Z klatki schodowej do klatki filmowej”.
Rafał Molenda
Właściciel multimedialnej firmy REM Production z 16-letnim doświadczeniem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie (m.in. Radio Plama, TV Gryf, Gazeta Szczecińska. Pomorska Stacja Radiowa, RMF FM, Radio Szczecin). Były korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk.
Spotkania są częścią działań w programie „Kultura zaprasza”, realizowanym przez Gminę Miasto Szczecin od 2015 roku. Jego celem jest zmniejszać bariery dostępu do kultury – szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Dotychczas uczestnicy odwiedzali szczecińskie instytucje kultury. W tym roku zaproszeni zostali do udziału w spacerach miejskich z przewodnikami (to już za nami) i warsztatach z praktykami kultury, a wszystko spaja klamra historii własnej, rodzinnej, zamkniętej w historii miasta.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Komentarze zamknięte.