Koncert 11.10.2020 r.

Koncert Grünebergowski” zatytułowany Arcydzieła muzyki nie tylko sakralnej.

Zapraszamy do kościoła pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach
11 października 2020 roku, o godzinie 19.00

Wykonawcy: Katarzyna Ganczarska – organistka oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” pod dyrekcją Grzegorza Handke. Usłyszymy m.in. kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, Marca-Antoine’a Charpentiera, Cesáre’a Gabaraina, Pawła Łukaszewskiego, Edmunda Maćkowiaka, Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Alessandra Scarlattiego, Wacława z Szamotuł i Stanisława Wiechowicza.

Koncert współfinansowany przez Miasto Szczecin.

Wstęp wolny.

Katarzyna Ganczarska – organistka

Absolwentka Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej, a także Liceum Muzycznego
w Szczecinie (klas Teorii i Fortepianu) oraz Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej – specjalność Muzyka Kościelna (klasa organów prof. Krzysztofa Latały) jak i Dyrygentury Symfonicznej (klasa prof. Tomasza Bugaja) krakowskiej Akademii Muzycznej, śpiewała w chórach: dziecięcym Belcanto, prowadzonym przez Iwonę Mróz, Państwowego Liceum Muzycznego w Szczecinie, Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego i Krakowskim Chórze Kameralnym pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. W czerwcu 2014 roku, w ramach przewodu doktorskiego realizowanego w poznańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Bohdana Boguszewskiego, dyrygowała wersją koncertową opery Porgy and Bess G. Gershwina z udziałem Baltic Neopolis Orchestra, Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Jana Szyrockiego oraz wokalistów Anny Wilk i Adama Kulisia. Ponadto współpracowała z Chórem Wydziału Wokalno-Aktorskiego, orkiestrami: Kameralną i Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonii Dolnośląskiej i Międzynarodową Akademią Chóralną In Terra Pax. Dwukrotnie brała udział w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej prowadzonej przez prof. Helmutha Rillinga (pracując nad Mszą h-moll J.S. Bacha i oratorium Mesjasz G.F. Haendla) oraz
w białostockim IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów i w wykonaniu African Sanctus D. Fenshawe’a.
W roku 2014 zrealizowała partię organową w prawykonaniu Betlehem W. Błażejczyka,
w 2015 współpracowała z holenderskim zespołem Omega Impact oraz z amerykańskim kompozytorem Tomem Aldrichem, którego Symfonię Akordów prawykonała jako dyrygentka
z Orkiestrą Akademii Sztuki w Szczecinie.
Jako instruktorka śpiewu, akompaniatorka i dyrygentka pracuje w szczecińskich chórach: chłopięcym „Słowiki”, a także Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
im. prof. Jana Szyrockiego oraz „Sol” w szczecińskiej Szkole Podstawowej nr 37.
Poza pracą zawodową, jako współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób z Ciężką Padaczką DRAVET.PL., zajmuje się tworzeniem grup wsparcia dla rodziców i rodzin dzieci z objawami klinicznymi tej rzadkiej choroby, a także popularyzacją wiedzy na jej temat.

Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”

Zespół powstał w roku 1960 z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. W ciągu 60 lat wystąpił w większości krajów europejskich, a także w Afryce, Azji, Oceanii, obu Amerykach.
W 2011 roku jego dyrektorem został Grzegorz Handke.

W roku 2016 chór zajął m.in. II miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, otrzymał nagrodę „Talent Roku 2016”, a w Konkursie Chóralnym w Rimini (Włochy) zdobył Złoty
i Srebrny Dyplom.

W roku 2017 zdobył Złoty Dyplom na Festiwalu Chóralnym „Pomerania Cantat” w Koszalinie oraz Złoty Dyplom na Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii. Koncertował m.in. w sandomierskiej i rzeszowskiej bazylice oraz w słynnej lwowskiej katedrze (Ukraina). Nagrał dwie płyty kompaktowe, a także program kolędowy dla TVP3.

W 2018 roku, otrzymał Złoty Dyplom na Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, II miejsce w Konkursie Chóralnym w Wilnie (Litwa) oraz Złoty Dyplom w Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie. Wykonał War Requiem – B. Brittena w Greifswaldzie (Niemcy), Szczecinie, Kłajpedzie (Litwa) i w berlińskiej katedrze. Brał ponadto udział w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, wykonując w szczecińskiej bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła Koncert Muzyki Polskiej.

W roku 2019 zdobył „Grand Prix”, dwa Złote Dyplomy oraz dwie Nagrody Specjalne na Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej, Złoty Dyplom w Konkursie Chóralnym w Rimini (Włochy), a także Złoty Kamerton, Puchar i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę ZAiKS w Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.

Grzegorz Handke

W 1960 roku, ośmioletniego chłopca zapisano do Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”.  Funkcję instruktora w „Słowikach” powierzył osiemnastolatkowi
prof. Jan Szyrocki, a w roku 1982 zaprosił go do współpracy z Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej. W klasie wybitnego chórmistrza skończył także studia
w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Od blisko czterdziestu lat jest drugim dyrygentem Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Twórca  chórów Męskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie i „Res Musica” w Gryfinie, współtworzył też Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego, z którym jako dyrygent dziewiętnaście razy był laureatem konkursów i festiwali krajowych oraz międzynarodowych.

Od 2011 roku Grzegorz Handke jest dyrektorem i dyrygentem Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki”.

W związku z pandemią Covid-19, podczas wydarzenia obowiązywać będą wszystkie zarządzenia i zalecenia wydane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny w sprawie organizacji mszy w kościołach.