Ośrodek Kultury Filmowej

Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie uruchamia w Klubie Delta Ośrodek Kultury Filmowej – nowe przedsięwzięcie dotyczące tematyki X muzy.

Ośrodek Kultury Filmowej ma wnieść znaczący wkład w edukacyjny rozwój widzów. Organizatorzy kierują propozycje do młodszych i starszych, a program chcą dostosować do potrzeb miłośników kina, szkół, nauczycieli, uczniów. Działania te zakładają prowadzenie regularnych i cyklicznych spotkań z filmami, umiejętny i zróżnicowany dobór repertuaru. Twórcy projektu chcą odejść od komercyjnego charakteru wyprawy do kina, spróbować zaszczepić u młodych i ugruntować u starszych szacunek i miłość do X muzy.

W zależności od zainteresowania widzów i stabilizacji pozycji na filmowej mapie miasta w Delcie oglądać będzie można klasykę kina światowego, europejskie kino festiwalowe, niezależne propozycje od rodzimych twórców, etiudy szkolne i propozycje krótkometrażowe. Pokazy w Delcie mają się wyróżniać, na tle podobnych wydarzeń w naszym mieście. Chcemy, by seansom towarzyszyły spotkania, by widzowie poczuli bliskość sztuki filmowej, a filmowy seans był wydarzeniem pamiętanym na długo ? mówi o działaniach Ośrodka Kultury Filmowej w Klubie Delta jego koordynator Krzysztof Spór.

Pokazy dotyczące klasyki światowego kina będą odbywały się w Delcie dwa razy w miesiącu. Przed każdym seansem będzie miało miejsce wprowadzenie, które przybliży tematykę filmu i jego miejsce w historii. Spotkania z najważniejszymi filmami w historii kina rozpoczynają się do dwóch takich propozycji:

10 września o 18:00 zaprezentowany zostanie arcydzieło filmowe w reżyserii Orsona Wellesa. Historia Charlesa Fostera Kane’a to niezmiennie najlepszy film w dziejach X muzy, do dziś inspirujący widzów i kolejne pokolenie twórców. 24 września o 18:00 odbędzie się pokaz słynnego filmu Ridleya Scotta nakręconego na podstawie prozy Phillipa K. Dicka, absolutnego klasyka w dziejach gatunku science-fiction. Te wybitne dzieła łączy coś znamiennego. W dniu swoich premier, odpowiednio w 1941 i 1982 roku, oba filmy przyjęte zostały krytycznie i niechętnie, a na miano klasyka zapracowały po latach. I choć oba tytuły znane są dobrze widzom, to zobaczenie ich na dużym ekranie zdecydowanie zmienia postrzeganie ich wartości we współczesnej kulturze filmowej.
Szczegółowe informacje dotyczące pokazów prezentowane będą dla użytkowników zalogowanych na stronie internetowej.