Koncert 8.10.2017 r.

W kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbędzie się 8 października 2017, o godzinie 19.30 kolejny w tym roku „Koncert Grünebergowski”.
Gośćmi niedzielnego wydarzenia będą Jakub Kraszewski – organista oraz założony przez Tomasza Licaka – saksofonistę i kompozytora Pomeranian Youth Big Band.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin popularyzuje przede wszystkim dorobek słynnego szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów. Celem wydarzenia jest ponadto zachęcenie szczecinian do wspólnego muzykowania w rodzinnej willi znanych twórców instrumentów muzycznych. Obiekt poddawany jest obecnie pracom umożliwiającym wykorzystanie go jako kolejnego ośrodka kultury, w którym mieszkańcy Szczecina,
a szczególnie Prawobrzeża będą mogli w przyszłości rozwijać swoje pasje artystyczne.

Organizacja koncertów jest możliwa dzięki remontowi 120 letnich organów Grüneberga, przeprowadzonemu w 2015 roku przez słynną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę pieniędzy na prace restauracyjne wśród mieszkańców Szczecina zainicjowali ks. proboszcz Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła w Zdrojach oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Obecnie cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuuje ks. Piotr Kurzaj – proboszcz Parafii w Zdrojach.
Organy kościoła św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

JAKUB KRASZEWSKI Absolwent klas organów i fortepianu jazzowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie ukończył z wyróżnieniem studia pierwszego stopnia w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej dr hab. Krzesimira Dębskiego poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Laureat III miejsca Międzynarodowego Konkursu „Organiści Młodej Europy” w Bardzie (2013), zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Jazzowej dla uczniów szkół muzycznych w Gorzowie Wielkopolskim (2013) oraz Konkursu Kompozytorskiego Grohman Orchestra „Klasyczna orkiestra – mała forma rozrywkowa” w Łodzi (2017), w latach 2013–2014 był dwukrotnym laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina. Uczestniczył też w kursach interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i we Włoszech. W charakterze pianisty i aranżera oraz asystenta kierownika muzycznego współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu przy produkcjach musicalowych.

POMERANIAN YOUTH BIG BAND
Stworzona w roku 2013, zrzeszająca studentów i muzyków profesjonalnych, osiemnastoosobowa orkiestra, od 2016 roku działa w szczecińskiej Akademii Sztuki. W jej repertuarze znajdują się zarówno utwory klasyki jazzowe, big bandowej z lat trzydziestych, jak i dzieła komponowane specjalnie dla tej formacji.
Misją nadrzędną zespołu jest przede wszystkim rozwój artystyczny młodzieży osiągany za sprawą wspólnego koncertowania z muzykami zawodowymi, ale także poprzez stworzenie wspólnej grupy, w której muzykuje wiele pokoleń artystów.
Orkiestra jest laureatem nagrody Grand Prix konkursu orkiestr dętych i big bandów w Łobzie. Kierownikiem muzycznym formacji Pomeranian Youth Big Band jest Tomasz Licak, saksofonista i kompozytor, absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Pomeranian Youth Big Band podczas koncertu organizowanego w kościele św. Ducha w Szczecinie Zdrojach przedstawi 8 października 2017 roku, o godzinie 19.30 program, w którym rozbrzmiewać będą popularne utwory jazzowe, pisane między innymi dla takich gwiazd estrady jak Liza Minelli, i Frank Sinatra.